destylacja
Obsługa destylarki
Obsługa destylatora sprowadza się do kilku prostych czynności, i nie zajmuje dużo czasu. Destylarki Fidi z racji swojego solidnego i bezpiecznego wykonania (ATEX 2G i 3 termostaty) nie wymagają stałego dozoru.
Przekonaj się sam
jakie to proste!
Przygotowaliśmy dla Państwa film pokazujący krok po kroku obsługę naszych urządzeń. Zapraszamy do oglądania!
1. Włożyć worek do kotła destylarki i napełnić go rozpuszczalnikiem.
Kocioł powinien być czysty ewentualnie przesmarowany pastą antyadhezyjną do destylarek. Wstępnie uformować kształt worka. Włożyć worek kotła i zabezpieczyć pierścieniem. Na ściance kotła są znaczniki poziomu napełnienia. Napełnić rozpuszczalnikiem i zamknąć pokrywę.
2. Ustawić temperaturę i czas destylacji
Temperatura destylacji rozpuszczalnika
Podstawowe informacje zawiera Karta charakterystyki rozpuszczalnika.
Na termostacie destylarki należy ustawić temperaturę wyższą o 20-30°C niż temperatura wrzenia rozpuszczalnika. Zbyt niska temperatura spowoduje że destylarka nie destyluje wysokowrzących rozpuszczalników. Za wysoka temperatura wrzenia rozpuszczalników może zmienić ich właściwości i zabrudzić kocioł i chłodnicę destylarki.
Czas destylacji rozpuszczalnika
Na cykl destylacji składa się czas na rozgrzanie, destylację właściwą i czas stygnięcia. Wydajność destylarki określana w litrach na godzinę jest uzależniona od właściwości rozpuszczalnika oraz ilości zanieczyszczeń. Przy tej samej objętości, destylacja acetonu może trwać 3h a destylacja wody 7h.
3. Destylacja automatyczna
W pobliżu destylarki należy podstawić kanister na czysty destylat o pojemności minimum pojemności roboczej kotła. Do niego wprowadzić krótki wężyk od chłodnicy.
Destylator bezpiecznie przeprowadza cały cykl destylacji i sam się wyłączy.
4. Po zakończeniu destylacji wyjąć worek foliowy z odpadami
Rezultatem powinny być suche lub mocno zagęszczone odpady podestylacyjne w worku i czysty klarowny destylat w kanistrze.